phone search menu email event angle-down angle-right plus minus twitter facebook pinterest google-plus linkedin angle-left angle-up youtube map-marker clock calendar instagram flickr

Award Winners

2017 Winners

People’s Choice – Maestro, Lee Leuning & Sherri Treeby

Best in Show, Bronze – Jam’n Eggs, Kimber Fiebiger
Best in Show, Other Materials – I Choose Joy, Greg Mueller

2016 Winners

People’s Choice – Stand for the Flag, Lee Leuning & Sherri Treeby

Other Materials Category:
Best in Show – Song of the Flying Dutchman, Kyle Fokken
Second – The Blue Rider, William Snyder III
Third – Your Canopy, Trenton Baylor
Honorable Mention – Beaver, Dale Lewis

Bronze Category:
Best in Show – Burrito, Martha Pettigrew
Second – Spaulding, Heidi Hoy
Third – Split Strip, David Hyduke
Honorable Mention – The Birdwatchers, Gregory Johnson

2015 Winners

People’s Choice – Godzilla, Dale Lewis

Other Materials Category:
Best in Show – Orbit II, David Hyduke
Second – Street Seat, Greg Mueller
Third – Vermont Winter Pastoral, Kat Clear
Honorable Mention – Dystopia, Tim James and Aidan Demaris

Bronze Category:
Best in Show – Well Mannered, Del Pettigrew
Second – Stalking Fox, David Turner
Third – World’s Her Canvas, Lee Leuning and Sherri Treeby
Honorable Mention – May Flower, Susan Geissler

2014 Winners

People’s Choice – Green Sea Turtles, Eric Thorsen

Other Materials Category:
Best in Show – Embrace, Serge Mozhnevsky
Second – G-0048, Greg Mueller
Third – Gang Activity, Judd Nelson
Honorable Mention – The Rhino, Dale Lewis

Bronze Category:
Best in Show – Green Sea Turtles, Eric Thorsen
Second – Ghost Cat, Fred Dobbs
Third – Indomitable Spirit, Jerry McKellar
Honorable Mention – Mother’s Cherished Moment, Ben Hammond

2013 Winners

People’s Choice – Saturday Distractions, Lee Leuning and Sherri Treeby

Other Materials Category:
Best in Show – Tundra, Virginia Sperry
Second – Prairie Ship, Greg Mueller
Third – Pagan Apple, Chris Kilbane
Honorable Mention – Dakota Moon, Chris Powell

Bronze Category:
Best in Show – Feather’s Flight, Deb Zelenak
Second – A Bad Hair Day, Jerry McKellar
Third – Shima, Martha Pettigrew
Honorable Mention – Sitting Bear, Eric Thorsen
Kids Choice – Prairie Ship, Greg Mueller

2012 Winners

People’s Choice – Guidance, Deb Zelenak

Other Materials Category:
Best in Show – Aplomb, Luke Achterberg
Second – Portal for the Agrarian, Greg Mueller
Third – Klompenboot, Kyle Fokken
Honorable Mention – The Morning Star, Steven Maeck

Bronze Category:
Best in Show – Guidance, Deb Zelnak
Second – Reflections, D.E. McDermott
Third – Natural Wonders, Michele Moushey Dale
Honorable Mention – To Love is To Be, Martin Eichinger
Kids Choice – Tuckered Out Guardian Angel, Lee Leuning and Sherri Treeby

2011 Winners

People’s Choice – Reading Magic, Julie Jones

Best of Show – Seed, Sam Spiczka
Best of Show, Second – Tickled, Louise Peterson
Best of Show, Third – The Vertices, Chris Kilbane
Best of Show, Honorable Mention – Look & You Will Find It, Kate Christopher